Páteční básnění 2

20. ledna 2012 v 17:24 | Miri
Zdravím,
přidávám druhé vydání pátečníku, zatím jsem ho ještě dělala sama, ale příště tu bude i něco od Bryky.
Tak si Páteční básnění užijte a užívejte si i pátek samotný.

Miri

Za rok spisovatelkou
Možná teď čekáte nějaký recept na to, jak se za rok stát autorem knihy, ale nechci Vás zklamat, takže předem upozorňuji, že o nic takového se nejedná. Je to spíš takové předsevzetí.
Spočívá to v tom, že kdokoli, jakéhokoli pohlaví a věku si určí den (nemusí to být den nijak výjmečný) a od toho dne bude přesně rok dělat všechno pro to, aby se stal spisovatelem, nebo spisovatelkou. Nepočítám s tím, že by to snad někdo dokázal i když se to stát může, ale jde o to dát do toho opravdu všechno.
Každý týden by pak člověk zapojený do této "akce" na své internetové stránce zveřejnil, co pro knihu v daném týdnu udělal. Píše se tam vše, od zúčastnění se v soutěžích, přečtení si nějakého článku o psaní knih až po samotnou práci na díle. Tato věc donutí člověka v tom týdnu něco opravdu udělat, aby pak na blog nemusel psát, jak nic neudělal, protože se mu nechtělo.
Najdou se určitě tací, kteří si momentálně klepu na čelo a vzdychají co je to za blbost. Vždyť to žere čas a ta holka ještě nemá ani občanku. Asi souhlasím, možná knihu do roka ani nedopíšu a jestli ano, asi nebude moc výjmečná. A je lehkomyslné si myslet, že by to někdo vydal. Netoužím ale tak hodně po tom stát se spisovatelkou, spíš bych se chtěla za ten rok zlepšit a najít si pravidelnost v práci. Myslím, že jestli se tenhle rok nevzdám, tak si budu mnohem jistější v tom, že mám dostatečné odhodlání a talent na to stát se spisovatelkou.
Abych se ujistila, že to není absolutní blbost, obrátila jsem se na velice mladou blogerku Ebolin a ta překvapivě souhlasila, takže jsme do začátku dvě.Kdyby se někomu tahle "akce" líbila může se přidat. Zadat si pro sebe nějaké datum a začít pracovat. Pochybuji o tom, že by se někdo přidal, ale jestli ano pište do komentářů abych mohla sledovat vývoj více lidí toužících po spisovatelské kariéře.
Přeji mnoho štěstí při plnění snů.


Nový vzhled blogu
Tak jak jsem vám slíbila tak jsem utvořila nový design. Tohle je můj úplně první design takže si myslím, že si zaslouží svůj samostatný článek. Je velice jednoduchý a když to teď vidím, tak sama nemůžu uvěřit, že jsem to dělala 14 dní. Je to důsledek toho, že nikdy před tímhle pokusem jsem nepracovala s žádným grafickým programem ani se scanrem ani jsem nenastavovala žádný vzhled blogu. A já jsem typ člověka který neuznává návody a míní, že na všechno příjde sám. Takže jsem se s tím prala a prala až vzniklo toto.
Vlastně to začlo hroznou spoustou různých návrhů, pak jsem kreslila záhlaví (vodovky + černá pastelka), vybírala a upravovala fotky. Dávala to do těch sloupečků a nadávala nad tím jak mi je to ošklivě ořezává. Takže jsem ráda že je to hotové. Fotky budu různě měnit, podle toho jak hodně budu fotit. (Tyhle fotky jsem fotila já a Bryky, dvě fotila moje mamka.) Změnit to by neměl být problém, protože když vím jak na to příjde mi to až směšně primitivní.
Jestli se vám něco nelíbí tak mi to napište, ale jsem natolik vysílená, že to stejně asi neopravím. Všechno je ale lepší než základní nastavení a přesto že to není zrovna dokonalé tak jsem ráda že tu mám konečně něco jiného.


Dixit
Vášniví hráči dekových her jistě už znají hru jménem Dixit. Sestra jí dostala k Vánocům a všichni jsme s ní naprosto spokojení. Naše rodina hraje deskové hry často a ráda. Strejda pořádá dokonce turnaj deskových her, jednou jsem mu kreslila obrázek na diplomy, ale oni ho tak divně v počítači natočili, že se mi na diplomech vůbec nelíbil.
Dixit je hra podporující fantazii a jsou tam nádherné karty. Sice jsou trochu velké, ale ilustrátorka se opravdu vyznamenala. Jelikož bych vám to těžko vysvětlila tak tady máte příblížení pravidel hry: DiXit

Je důležité s kým tu hru hrajete, pokud máte dobře odhadnuté všechny hráče, bude to pro vás hračka. Je to dobré i na poznávání lidí, poznáš kdo jak myslí a nakolik má rozrostlý vnitřní svět. Většinou výrazně vedou dívky a jedny z nepřekvapivějších nápadů mají děti. (Nejlepší popis zatím uvedl můj sedmiletý bratr)
Je taky zajímavé sledovat rozdíl mezi přemýšlením dětí a dospělých, když hrají pouze dospělí je to veliký rozdíl oproti hrajícím dětem. Rozdíl je hlavně v tom, že děti vše vnímají spíš abstraktněji než dospělí, kteří se na vše dívají tak jak to je.
Často vznikají velice vtipné popisy a některým vtipům se smějeme doteď, třeba Číňanka odsouzená za pašování drog vezená vozem na popravu. (Ti kteří nehráli nemůžou pochopit)
Další z mých oblíbených her jsou třeby Ty krávo!, Ligretto nebo Citadela. A co vy, hrajete rádi deskové hry? Která je vaše nejoblíbenější.


Básničky

Tak zase jenom dvě, jedna z minulého týdne, anketu sem ani dávat nebudu.

Moje boty
Po cestě prašné šinu se dál,
louže jsou vlažné a stromy šumí.
Na bláto stezky, na taneční sál,
jen moje botky vydržet umí.

Každý krok, přátelsky chrání,
přes řeky tok mě přenáší.
Kolik prošli cest, kolik strání?
Já nechám se vést, když tma se snáší.

Já znám je a ony mne,
nejlepší přátelé pod širým nebem.
Když kůže mou nohu sepne
a rychlou chůzí cestu vemem,
jdeme dál.

Hvězda
Z nebe spadla hvězda,
bledě zlatá, jasná.
Tu noc co sen živý se zdá,
spadla dívka krásná.

Byla zlomená pochroumaná,
jako anděl kterého zradily křídla,
vnitřně porouchaná.
Vesmíru dříve vládla...a teď?

Ležela na zemi v blátě,
déšť jí zaplétal vlasy,
vůně podobná mátě
a všude znějící líbezné hlasy.

Zmizela,
jak to hvězdy častokrát dělají,
ode mne utekla,
jen stromy teď o ní šeptají.

Až po mnoha letech jsem potkal jí znovu,
to kupoval jsem si zrovna bagetu.
Usměvavá paní, oči jak ze studeného kovu
za kasou v supermarketu.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Clarett Clarett | Web | 20. ledna 2012 v 18:30 | Reagovat

Máte tu teď krásnou stránku, Miri. :) Ty fotografie z pravého okraje - postava s kotětem a v šále - nejsi to Ty? :-)

S psaním knížky fakt držím palce. Snažila jsem se o něco takového asi před dvěma lety a půl roku fakt dřela, dřela, psala, četla, cvičila. Nic jsem nedokončila a ten můj přístup taky nebyl úplně nejlepší a hodně jsem o té vydané knížce snila, ale kdybych to tenkrát neudělala, kdoví, jestli bych psala teď. Momentálně se snažím hrát si s fantazií, sebrat trochu kuráže a psát, jak doopravdy chci. Je to těžký, ale tak nějak klopýtám a není to snad úplně beznadějné. :-) Drž mi palce.
Já Tobě věřím a moc Ti přeju, abys psala uvolněně... se slovy si rozumíš.

2 Ebolin Ebolin | Web | 20. ledna 2012 v 18:36 | Reagovat

A já se už bála, že zapomeneš o skvělém nápadu napsat :-)
Ale nezapomněla si ;-) Není to žádná prkotina, ba naopak jsem toho názoru, že to má skvělou myšlenku a tak nějak se mi to zamlouvá...

Designu jsem si všimla, hned jak jsem rozklikla tvé stránky. Je to opravdu příjemné, obrázek v záhlaví je nádherný. Jsi opravdová umělkyně ;-) A ty fotky po stranách se mi taky líbí :-)
S tím nastavováním je to vždycky hrozné. Já jsem se to jakžtakž v začátcích naučila, ale oni to asi před rokem a půl změnili v administraci a bylo hrozné se to všechno znovu učit ;-)

Básničku o botkách jsem četla, moc se mi líbila. A tak proto, že tamta pro mne není žádnou novinkou, dávám plusové body té druhé - Hvězdy, ta si je totiž zaslouží ;-)

Měj se hezky...

3 Terezka Terezka | Web | 20. ledna 2012 v 19:21 | Reagovat

Strašně se mi líbí tvoje záhlaví. (teda ono je tu všechno hezký, ale to záhlaví se mi líbí nejvíc) a taky ty básničky jsou pěkný - hlavně úplně nejposlednější verš.

4 Miri Miri | Web | 20. ledna 2012 v 19:41 | Reagovat

[1]: Moc ti děkuju, jo jsem to já. A ty nohy jsou taky moje :D
Tvoje podpora mě hřeje u srdce a tobě taky držím palce. Jednou až obě dvě budeme mít nějaké knížky vydané mohly by jsme něco napsat spolu. :) :D

[2]: Nedivím se, že sis změny hned všimla. Je to přece jenom velký rozdíl.
Jak bych mohla zapomenout, chtěla jsem to sem dát už ráno, ale trochu jsem zaspala, takže jsem to přidala až po škole.
Měj se taky dobře a mnoho štěstí s prvním týdnem psaní.

[3]: Díky :)

5 melaficent melaficent | E-mail | Web | 20. ledna 2012 v 22:35 | Reagovat

Vau... dlho som tu nebola, lebo nebolo času... a nespoznala som to tu! Ten nový dess je skvelý... Je to vážne dobrý nápad... Hlavne tie okraje sa mi páčia... :-)

K básničkám... Sú úžasné... Obe sú úplne dokonalé... Ja som sa tiež v poslednej dobe celkom rozpísala...

6 Vendy Vendy | Web | 21. ledna 2012 v 0:25 | Reagovat

Nevím, co pochválit dřív. Projekt, design nebo básně?
Asi to vezmu postupně - tvůj projekt "za rok spisovatelkou" se mi moc líbí. Fandím každému, kdo má dobré nápady, a tohle je dobrý nápad.
Protože si vytříbíte myšlenky, styl a pak se zpětně můžete podívat, co jste pro svůj sen podnikly a jakými cestami jste se ubíraly (myslím teď tebe a Ebolin...)
Kabátek je moc hezký a to doopravdy - zajímavé pozadí, světlá stránka (za to máš nejmíň deset hvězdiček)a krásný obrázek v záhlaví, oceňuji, že je tvůj vlastní.
A básničky? Velmi povedené, zejména ta druhá - napřed mi to připomnělo Hvězdný prach (hvězda spadne z nebe a promění se v dívku), pak mě ale dostal ten konec.
Konec snů, nástup reality...
Perfektní.

7 Ebolin Ebolin | Web | 21. ledna 2012 v 9:03 | Reagovat

[4]: Děkuji...
Momentálně se rozhoduji jak začít, ale již dneska něco sepíšu, tím jsem si jista.
Taky píšu do Literární soutěže a ještě jiných, což je dost náročné :-)

8 (Ta)jemná kakaová (Ta)jemná kakaová | Web | 21. ledna 2012 v 12:17 | Reagovat

Projekt je opravdu originální. Jenom do toho! :)
Desing se Ti vydařil. Symbolizuje Tvou osobnost? Rozmanité a nápadité :)
Básničky? Úžasné!

Pět hvězdiček! :)

9 Ells Ells | Web | 21. ledna 2012 v 12:21 | Reagovat

Jsou takoví lidé, kteří mají staré knihy rádi a já jim to nezazlívám. :) Určitě je dobré, když má každý člověk rád něco jiného a stejně tak je to i s knihami. Aspoň se můžeme spolehnout, že o ty staré se někdo postará lépe než my. :)

10 Miri Miri | Web | 21. ledna 2012 v 12:36 | Reagovat

[5]: U tebe je to taky celé jiné, ale básničky máš pořád stejně krásné :)

[6]: Pro tebe tu mám jedno velké Děkuji. Jsem moc ráda, že se ti líbí jak nápad, básnička tak design. Nebyla jsem si moc jistá jaké budou reakce a ty jsi mě velice potěšila.

[7]: Na mě je toho taky hodně, takže držím palce dvakrát tolik aby jsi to všechno zvládla :)

[8]: Tvoje soutěž Malý princ je taky originální. Líbilo se mi to přirovnání Malého prince k nám písálkům. Vždycky jsem si přála být takovým zázračným dítětem. Malou princeznou :D

11 CrazyB CrazyB | E-mail | Web | 21. ledna 2012 v 13:24 | Reagovat

Myslím, že je to skvělí nápad a asi se přidám. :) Sice píšu knížky dvě, ale ta druhá je spíše povídka, takže s "Úsvitem" jdu do toho! ;)

12 Le fille Ash Le fille Ash | Web | 21. ledna 2012 v 13:36 | Reagovat

Myslím si, že se ti projekt povedl! Opravdu. Také budu držet palce... Kdybych měla více času, pak bych se jistě přidala. Ale, bohužel, nemám. Škoda. Věřím ale, že vy dvě (a ti, co se přidají, protože se jistě přidají), to zvládnete ;-)
Ale dám vám jeden malý tip. Možná jste už slyšely o stránkách Reného Nekudy a o jeho kurzu: Jak napsat knihu. jestli ne, pak přeskočte sem: http://www.renenekuda.cz/portfolio/kurz-jak-napsat-knihu/
Já jím prošla a mohu jen vřele doporučit ;-)
A ano, když jsem sem přišla, také jsem tvůj blog málem nepoznala... je krásný! Ten vzhled se ti strašně povedl! Opravdu je vidět, že sis na něm dala záležet.
No a o básních snad ani nemluvě. Obě jsou úžasné ;-)

13 Miri Miri | Web | 21. ledna 2012 v 19:06 | Reagovat

[11]: Jen se přidej, budu se koukat na tvůj postup :)

[12]: O těch stránkách jsem slyšela a občas se na ně podívám.
Nevadí že se nepřidáš, jestli si to ale časem rozmyslíš tak mě informuj. :)

14 Verloren Verloren | Web | 22. ledna 2012 v 9:32 | Reagovat

Áá, to záhlaví je krásné. Básničky jsou taky krásné, a projekt je dobrý nápad, ale nejspíš se nezúčastním, protože bych na to neměla dost času ani nápadů. Každopádně ovšem Tobě, Ebolin i všem dalším držím palce, jsem zvědavá, jak daleko dojdete. :)

15 Diary Diary | Web | 22. ledna 2012 v 13:03 | Reagovat

Díky za přihlášení do klubu WRITERS. Svou ikonku najdeš vpravo v menu na našem blogu v sekci WRITERS.

Teď si jenom někam na blog vlož tuhle ikonku a je to všechno, na tu ikonku dej odkaz na klub WRITERS.

Ikonka:
http://nd05.jxs.cz/094/158/aea84b56a9_82881404_o2.jpg

16 Sušenka Sušenka | E-mail | Web | 22. ledna 2012 v 13:43 | Reagovat

Ten projekt vypadá zajímavě... zkusím se přidat, ale někdy to nebudu stíhat. Musím se učit, jenže když se podíváš na můj blog, tak tam moc povídek nemám :D :/ což mě štve :(
Možná mi tento projekt pomůže a dokope mě k tomu :)

17 Miri Miri | Web | 22. ledna 2012 v 14:58 | Reagovat

[14]: Díka za pochvalu.
Můžeš sledovat jak se projekt vyvíjí a třeba se časem přidat.

[16]: Určitě se přidej, občas se kouknu jak se ti to daří :)

18 Clarett Clarett | Web | 24. ledna 2012 v 21:46 | Reagovat

[4]: Hned mě napadlo, že je Ti to podezřele podobné. :-) A nohy - jo, nohy poznávám! Vzhledem k tomu, že jsi celý tábor chodila bosa (či naboso), mám Tě docela nastudovanou :D

Se společným psaním souhlasím rozhodně! A víš - moc bych stála o to, abychom si třeba zatím udělaly... nu, maličký soukromý spisovatelský workshop s tím, že já Tobě budu zadávat témata a Ty mně. Nic velkého - stačí scénka, ale mohla by to být minimálně sranda. :-D

19 Miri Miri | Web | 25. ledna 2012 v 6:59 | Reagovat

[18]: Ano Ano Souhlasím! :) To děláme ve škole během přestávek. Jsou to básničky pojmenované rychlovky, to je taky vždycky sranda :D

20 Thalia Thalia | Web | 5. února 2012 v 19:38 | Reagovat

Ta akce je rozhodně velmi zajímavá.. nikdy bych nedokázala nic napsat jen proto, že zrovna musím, ale možná bych něco takového zkusila. A básničky krásné, to jistě víš ;)

21 Miri Miri | Web | 5. února 2012 v 21:20 | Reagovat

[20]: Když si k tomu sednu a nic mě nenapadá, tak nepíšu protože musím. Třeba si místo toho něco přečtu, můj problém je v tom, že si k tomu ani nesednu.
Děkuju za pochvalu básničky. O téhle jsme debatovaly společně s Findë a Isabelou. Nemohly jsme tam vymyslet jedno slovo. Pak se na nás otočila moje spolusedící, která zásadně nebásní a řekla, proč tam nedáte bagetu? A tak jsme jí tam daly. :D

22 o-me o-me | E-mail | Web | 7. února 2012 v 11:05 | Reagovat

Ahoj Miri, taky bych se ráda zůčastnila.
Tak si mě připiš do seznamu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama